Teknoloji

Alman Genelkurmay Başkanı açıkladı: Ülkeyi yeterince savunacak durumda değiliz

Alman Handelsblatt gazetesinin düzenlediği ‘Güvenlik ve Savunma 2024’ konferansında konuşan Korgeneral Breuer, Alman silahlı kuvvetlerinin savaşa uygun hale gelebilmesi için hâlâ yapılanmaya ve silahlara ihtiyaç duyduğunu belirterek, şunları söyledi: ” Bu soru oldukça sık soruluyor o yüzden şöyle ifade edeyim. Saldırıya uğrarsak kendimizi savunabilir miyiz? Evet savunacaktık. Peki bunu iyi yapabilir miyiz? Hayır yapamadık“dedi.

Breuer, Almanya’yı savunma konusunda güçlü bir kapasiteye sahip olduklarını ancak bunu çok iyi savunabilecek durumda olmadıklarını kaydetti.

Alman silahlı kuvvetlerinin son tedarik sözleşmeleriyle cari açığı kapatabileceğine işaret eden Breuer, “Muhtemelen 2 veya 3 yıl içinde bu açığı kapatabiliriz, her halükarda bu süre 5 veya 8 yıldan az olacak. yıllar.”

Savunma harcamalarını önemli ölçüde artırmaya karar verildi

Almanya, Rusya-Ukrayna geriliminin ardından savunma harcamalarını önemli ölçüde artırma kararı alarak, gelişmiş silah sistemleri satın almak ve ülkenin silahlı kuvvetlerini modernize etmek için 100 milyar avroluk özel bir fon oluşturdu.

Hükümet, ABD yapımı F-35 savaş uçakları, Chinook nakliye helikopterleri ve İsrail yapımı Arrow-3 füze savunma sisteminin satın alınması da dahil olmak üzere çok sayıda sözleşme imzaladı.

keciborlu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu