Haber

Çiğli’de Bina Stok Envanter Çalışmaları Devam Ediyor: Başvuran Vatandaşlara Bilgi Verildi

Çiğli Belediyesi, 2021 yılında başlattığı ve Kahramanmaraş depreminin ardından hız kazandırdığı yapı stok envanteri çalışmasına başvuran vatandaşlar için bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün öncülüğünde başlatılan sarsıntıyla çalışmalarını kararlılıkla sürdüren Çiğli Belediyesi, devam eden bina stok envanteri çalışmaları için ‘İmarla İlgili Hukuki Süreçler Hakkında Bilgilendirme Sunumu’ düzenledi. Çiğli Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen sunuma mahalle muhtarları, apartman yöneticileri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Çiğli Belediyesi İmar Kurulu Başkanı Barbaros Kiriş ve Çiğli Belediyesi İmar Müdürü Dr. Begüm Erdoğmuş Manav, yasal düzenlemeler ve bina hasar tespit süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Sunumun ikinci bölümü ise katılımcıların merak ettiği konularla ilgili soru cevap şeklinde devam etti.

Başkan Gümrükçü: “Aynı acıları yaşamamak için önlemlerimizi alalım”

Toplantıda konuşan Önder Utku Gümrükçü, “Katip Çelebi Üniversitesi’nin katkılarıyla 2021 yılında başlattığımız yapı stok envanteri uygulaması kapsamında, binanın mevcut durumuna uygunluğunun kontrol edilmesi için çalışmalarımızı hızlandırdık. projemiz arşivimizde bulunmaktadır.Belediyemize gelen başvurular üzerine görevli teknik elemanlarımız adreslere giderek incelemelerde bulunmaktadır.İnceleme sonucunda Çiğli Belediyesi Bina ile ilgili görüş bildirmekteyiz. tarafımızca yapılmaktadır, hiçbir hukuki ve hukuki bağlayıcılığı yoktur.Yapacağımız çalışmanın amacı her gün ‘benim binam yıkılır mı’ endişesi yaşayan vatandaşlarımıza fikir vermektir.Hiç bir bedel talep etmeyiz. Başta ikamet edenler olmak üzere tüm hemşerilerimizden konutlarını kontrol ettirmelerini rica ediyorum. Sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz” dedi.

“Lisanslı yapı denetim şirketlerine saygı gösterin”

Yasal mevzuatla ilgili Gümrük tarafından yapılan açıklamalarda, “Binaların sağlamlığını kontrol etmeye yetkili kurumlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisanslı yapı kontrol firmalarıdır. Bu firmaların uygulayacağı çekirdek ve donatı sıyırma teknikleri ile alınan numuneler; bilgisayar ortamında analiz edilerek binanın sağlamlığı ortaya çıkıyor. Binanın hasar durumu ortaya çıkıyor. “Oturdukları binaların riskli olduğunu düşünen vatandaşlarımızın ön inceleme için belediyemize, bu firmalara ise gerekli incelemelerde bulunmaları gerekmektedir. resmi hasar tespiti Bu noktada vatandaşlarımızdan bu işlemler için lisanslı firmalar dışında başka kişi ve kurumlara prestij vermemelerini rica ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

cathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu