Haber

ECOWAS Ülkeleri Nijer’de Demokrasiyi Yeniden Kurmak İçin Kararlılık Mesajı Verdi

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ülkeleri genelkurmay başkanları, darbenin gerçekleştiği Nijer’de demokrasinin yeniden tesisi için kararlılık mesajı verdi.

ECOWAS ülkelerinin genelkurmay başkanları, 26 Temmuz’da Nijer’deki darbenin ardından Nijerya’nın başkenti Abuja’da bir araya geldi.

Nijerya Genelkurmay Başkanı Christopher Musa burada yaptığı konuşmada, ECOWAS genelkurmay başkanlarının karşılaştıkları zorluklara rağmen Nijer’de demokratik düzeni yeniden kurmakta kararlı olduklarını belirtti.

Nijer’de yaşananların tüm Batı Afrika sınırlarına yansıdığını ve herkesi olumsuz etkilediğini söyleyen Musa, “Nijer Cumhuriyeti’ndeki darbe, ortak dikkat ve düşünmemizi gerektiren bir olaydır. Kolektif kararlılığımızla yüzleşmeliyiz.” söz konusu.

Christopher Musa, kararlarının alt kıtadaki milyonlarca insanın hayatını kaçınılmaz olarak şekillendireceğini belirtti.

ECOWAS ise darbecilerle görüşmek üzere Nijer’e bir heyet gönderdi.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahman (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

tutakhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu