Haber

Hataylı Depremzedeler “Çadırlarını Aldıklarını” Söyledi: Çadırı Kızılay’ın Sattığı Kişilerden Aldık.

Haber: EMRE SERCAN IKE/ Kamera: ÜNAL AYDIN

Hatay’ın Samandağ ilçesinde depremzede bir kişi, “Burada Kızılay’dan yardım gelmedi. Burada Kızılay’ın araçlarını görmedik. Çadırı Kızılay’ın sattığı kişilerden aldık. Şahsen ben Kızılaydan almadım ancak özel tırlarla gelenler tırla gelenler Kızılaydan aldıklarını söyleyip 4-5 bin liraya çadır verdiler bin liraya aldım. Çadır değil çadır, branda, 180 lira 900 lira çadır, bedava çadır almadım” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük deprem 11 ilde büyük yıkıma ve can kaybına neden oldu. Depremden etkilenen Hatay’ın Samandağ ilçesinde depremzede, yaşadıklarını ANKA Haber Ajansı’na aktardı. Vatandaş dedi ki:

“KIZILAY’IN ARAÇLARINDAN HİÇBİRİNİ BURADA GÖRMEDİK”

“Buraya Kızılay’dan bir yardım gelmedi. Burada Kızılay’ın araçlarını görmedik. Burada Kızılay’ın araçlarını da görmedik. Ben de Samandağ’a gidiyorum… Antakya’ya da gidiyorum. Buraya Kızılay’dan herhangi bir yardım getirilmedi.Türkiye sayesinde diğer illerden yardım aldık.Ama gelen yardımlar gelen tırların önünde kesilerek güçlü taraflarına çekildi ve kendi depolarına çekildi. Yani biz millet olarak sıradan vatandaş hiçbir şekilde yardım görmedik, o zenginlerin yanından geçen tırlar, oradan kaçan tırlar bize geldi, sayemizde o yardımı da aldık. Vatandaşların yolladığı tırların bir kısmı bize ulaştı, bir kısmı ulaşmadı.

“BEDAVA HİÇ BİR ÇADIR ALMADIM”

Çadırımız yok. Tanrıya şükür, bize çadır gönderen oydu. Paramızla satın aldık. 180 TL olan çadırı üzerine 900 TL koyarak aldım. Biraz birikimimiz vardı, o kadar. Bizi yönetenlere şükürler olsun, Allah onlardan razı olsun. Onlar olmasaydı o çadırları satın alamazdık. Ama bedavaya çadır almadım. Ama paramla bir çadır aldım. O çadırları göndermeselerdi, dışarıda kalacaktık. Çadırsız kalırdık. En azından paramızla aldık. Yani bir çadır 180 TL; Bin lira vermemize rağmen yine korunduk çok şükür.

Çadırı Kızılay’ın sattığı kişilerden, alt şahıslardan yani şahıslardan aldık. Şahsen ben Kızılay’dan alışveriş yapmadım. Ancak özel tır ve tırlarla gelen Kızılay tarafından götürüldüklerini söyleyenler, 4-5 bin TL değerindeki çadırı bin TL’ye vereceklerini ancak çadır değil branda ve branda olduğunu söylediler. branda. Şu anda dışarıda bir kamyon var, üstünü kapattık. Eşyalarımızı oraya koyuyoruz, bazen orada muşamba üzerinde uyuyoruz ama bazı çadırlar var ve çok para ödedik.

“BİRİNCİ, İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ GÜN ASKER, POLİS GÖRMEDİK”

Diğer önemli olan, elektrik konusunda elektrik yoktu. Tüm Samandağ’a tek bir jeneratör bile gelmedi. Askerler şimdi yardım etmeye çalışıyor ama birinci, ikinci, üçüncü gün hiç asker görmedik. Polis falan görmedik ama dördüncü günden sonra jandarma ve polis kaynamaya başladı. Askerlere çok teşekkür ederim. Hangi ilden gelirlerse gelsinler kendilerine çok minnettarız. Sokakta gece gündüz hep nöbet tuttular. Yağmacılar tarafından korunuyorduk. Yani elimde bir sopa olmadan rastgele istediğim sokağa gidebiliyordum. İstediğim yere gidebilirdim. Tabii birinci, ikinci ve üçüncü gün hiçbir yere gitmeye cesaret edemedim. Ama neden üçüncü güne kadar beklediklerini, yollarda mı kaldıklarını yoksa başka bir sorun mu olduğunu bilmiyoruz.

karamurselajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu