Haber

İspanyol arama kurtarma ekibi başkanı deprem bölgesinde yaşadıklarını anlattı

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplam 10 ili etkileyen depremler nedeniyle arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için Türkiye’ye gelen İspanya Valencia İtfaiyesi arama kurtarma grup lideri Salvador Luque, “Biz Böyle bir felaketle karşılaşacağımızı hiç düşünmemiştik.” söz konusu.

Kahramanmaraş’ta çalışmalarını tamamlayan 9 kişilik ekip, İstanbul’a gelerek Dışişleri Bakanlığı ve İstanbul Havalimanı yönetimi İGA yetkilileri tarafından karşılandı.

Arama kurtarma operasyonlarında uzman itfaiyecilerden oluşan bir ekip olduklarını belirten Luque, deprem haberini aldıkları andan itibaren bölgeye sevk için İspanya’daki Türk büyükelçiliğine başvurduklarını ifade etti.

Büyükelçilik aracılığıyla Türk hükümetine ulaştıklarını kaydeden Luque, “Buraya büyük bir umutla işimizi yapmaya geldik ama böyle bir felaketle karşılaşacağımızı hiç düşünmemiştik.” dedi.

Türk insanının cömert ve misafirperver olduğunu ifade eden Luque, “Türk insanı en zor zamanlarında bile bize karşı çok cömert ve misafirperver davrandı. Artık bu insanlara hizmet edememenin acısı ve hüznüyle doluyuz. . İspanyol hükümeti bu felaketten sonra da Türkiye’nin yanında olmaya devam edecektir.” söz konusu.

akorenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu