Haber

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e saygı duruşu

İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan Türkiye Büyükelçiliği önünde “Kur’an-ı Kerim’e Saygı” programı düzenlendi.

Türk STK’larının İsveç’te düzenlediği ortak etkinlikte İsveç Diyanet Vakfı Din Görevlisi Serdar Bükme Kuran-ı Kerim okuyarak namaz kıldı. Bükme’nin seslendirdiği Kuran-ı Kerim ayetlerinin Türkçe ve İsveççe tercümeleri de okundu.

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Manage Can Tezel burada yaptığı konuşmada, “Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türkiye’de Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yaktığı provokasyonla ilgili milyonlar hatta milyarlarca insan gibi biz de o eylemi yaptık. 21 Ocak’ta. Kınıyoruz.” dedim.

Türk toplumunun inisiyatifiyle düzenlenen “Kur’an’a saygı” mitingine davet edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Tezel, “Birkaç gün önce burada vicdan ve sağduyu sahibi herkesi yaralayan, hatta tiksindiren bir olay yaşandı. Yani aklı çok karışmış bir kişi milyonların mensubu olduğu İslam dinine hakaretler yağdırmış, Kuran’ı yakmış, İsveç kanunlarını suiistimal etmiş, uygulamadaki boşlukları, evrensel değerleri istismar etmiş. Diğer dinin kutsal kitabı olsa bile bizim tepkimiz ve duygumuz aynı olurdu.” sözlerini kullandı.

Programda katılımcılara İsveççe Kur’an-ı Kerim ve karanfil dağıtıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu