Haber

Netanyahu binlerce İsrailliyi silahlandırmaya hazırlanıyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netnayahu, işgal altındaki Doğu Kudüs’te 7 İsrailli’nin hayatını kaybettiği saldırının ardından ilk kabine toplantısında binlerce İsrailli’nin silahlanmasını kolaylaştıracak bazı adımlar atacaklarını açıkladı.

İsrail hükümetinin basın ofisinden edinilen bilgiye göre Netanyahu, işgal altındaki Doğu Kudüs’te yasa dışı Yahudi yerleşim birimine 7 İsraillinin hayatını kaybettiği saldırının ardından hükümetin atacağı adımlar hakkında bilgi verdi.

Güvenlik Kabinesi’nin dünkü oturumunda güvenlik güçlerine destek verilmesi ve saldırganlar ile destekçilerine ağır yaptırımlar uygulanması kararının onaylandığını kaydeden Netanyahu, “Acil hizmet verenler de dahil olmak üzere binlerce İsrailli sivile silah ruhsatı ve silah ruhsatı verilmesini sağlayacağız. bu süreci hızlandıracağız.” dedim.

İsrail’de gönüllü sağlık hizmeti veren ZAKA’nın 3 bin taşınabilir gönüllüsü olduğunu kaydeden Netanyahu, bunların silahlandırılabileceğine dikkat çekti.

Netanyahu ayrıca işgal altındaki Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi yerleşimlerini “güçlendirmek” için yakında yeni kararlar alacağını da söyledi.

İsrail’in Cenin saldırısı gerilimi tırmandırıyor

İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na 26 Ocak’ta düzenlediği baskında 60 yaşında bir kadın da dahil olmak üzere 9 Filistinli hayatını kaybetmişti. Baskının ardından bölgede çıkan olaylarda 22 yaşındaki Filistinli, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Er-Ram kasabasında öldü.

27 Ocak’ta işgal altındaki Doğu Kudüs’te yasadışı bir Yahudi yerleşim yerine düzenlenen silahlı baskında 7 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. İsrail polisi, silahlı çatışmanın ardından olay yerinden otomobille kaçan saldırganı kovaladığını ve etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir yakınlarındaki Silvan Mahallesi’ne dün düzenlenen silahlı baskında 1’i ağır, 2 İsrailli yaralandı. İsrail polisi saldırganın etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Bölgedeki can kayıplarını Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik şiddeti izledi. İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde Yahudi yerleşimcilerin Filistin mallarına ve araçlarına saldırdığı çok sayıda olay oldu.

2023’ün başından bu yana, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da İsrail’in açtığı ateş sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 30’dan fazla Filistinli öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu